MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - 12.04.2019

Panie jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić.
Jezus dotknął go i powiedział:
Chcę, bądź oczyszczony.

Mt 8,2-3
Dnia 12 kwietnia kolejny raz byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia. Mieliśmy okazję uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej ulicami Powidza. Wchodząc w ostatni okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych, rozważaliśmy co Pan Jezus wycierpiał od pojmania do ukrzyżowania i śmierci na krzyżu. Wydarzenie było poprzedzone Mszą Świętą, w której uczestniczyli parafianie oraz goście przebywający na terenie Powidza. Droga krzyżowa rozpoczęła się w kościele parafialnym, a następnie ulicami Powidza – ks. infułata Kazimierza Dorszewskiego, Warszawską, ks. Gepperta, Piaski i promenadą – dotarliśmy w pobliże domu katolickiego, gdzie dokonał się kres ziemskiego życia Jezusa Chrystusa , a mianowicie śmierć na krzyżu. Na zakończenie w kościele spotkaliśmy się ze zmartwychwstałym Chrystusem, który przypomniał nam: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.
Duchowym przewodnikiem tegorocznej Drogi Krzyżowej był opiekun i pocieszyciel trędowatych – bł. Jan Beyzym.
Towarzyszył Jezusowi podczas jego męki śmierci, jak również doświadczył zmartwychwstania swojego Mistrza i Nauczyciela. Swoje życie całkowicie podporządkował woli Bożej i pomocy ludziom biednym, pogardzanym i odrzucanym. Na zakończenie wołał: Wola Boża nie jest zagadką, ale miłością.
Aktorom i osobom, które przyczyniły się do przedstawienia Misterium Męki Pańskiej podziękował ksiądz proboszcz Alfred Lewicz.

Aktorzy:
Błogosławiony Jan Beyzym – Antoni Kaźmierski